top of page
Vyhledat
  • Obrázek autoraSKYRO

iPhone 12 Pro - rozšířená recenze

#recenze #apple #iphone


Poznámka: Videorecenzi, ze které tato textová recenze vychází a doplňuje ji najdete zde:DESIGN A FORM FACTOR

Když jsem začal přemýšlet, jak tuhle recenzi na jeden z tradičně nejočekávanějších produktů roku vlastně začít, napadlo mě zmínit jednu zajímavou věc. Spousta recenzí se zaměřuje na to, aby vám představila technické parametry telefonu, nebo opakuje věci, které si můžeme přečíst v marketingových materiálech Applu.


A i přesto, že tyhle údaje jsou sami o sobě důležité, nedokážou vyjádřit praktickou zkušenost a celkový dojem z produktu. Já se tedy už na začátku testování rozhodl, že o letošnímu iPhonu Vám především řeknu, jak se používá v reálném, každodenním životě, jaké z něj mám subjektivní pocity a také jaké vám reálně bude přinášet radosti, případně starosti.
BALENÍ

Ano, už jste to slyšeli dozajista tisíckrát, takže nebudeme zbytečně chodit okolo horké kaše. V balení iPhonu už nedostanete sluchátka ani nabíjecí adaptér, ale pouze lightning na USB-C kabel a pár papírových dokumentů s jedním kusem jablíčkové samolepky. Balení je díky tomu výrazně tenčí, než tomu bylo u předchozích iPhonů a Apple tvrdí, že díky tomu uspoří ekvivalent produkce CO2 ze 450 000 aut.


Já vůbec nemám problém věřit tomu, že Apple je společnost, která se snaží chovat ekologicky. V posledních letech opravdu dramaticky využívá recyklované materiály, přechází na obnovitelné zdroje energie a pravidelně investuje velké částky do ekologických projektů. Je také pravda, že jen u mě doma se porůznu v krabicích povaluje několik balení nepoužitých sluchátek, které teď třeba aspoň budu moct prodat. Sami výrobci příslušenství koneckonců udávají že ročně se vyprodukují tisíce tun takových produktů, které nikdo nebude používat.


Já osobně s tímhle krokem tedy problém nemám - mám doma dostatek nabíječek a kdybych někdy potřeboval další, tak si můžu sám vybrat, jakou a za kolik si koupím. Na druhou stranu, Apple je stále soukromá společnost a jejím cílem je především vytvářet každý rok ideálně větší a větší zisk, takže buďme také realisté a uznejme, že v tomhle rozhodnutí hrál velkou roli taktéž ekonomický faktor.
BARVA

První co vás na samotném telefonu praští do očí, je barva. Pro iPhone Pro máme letos k dispozici oficiálně dvě nové barvy, i když v principu to jsou vlastně tři, protože zlatá je kompletně přepracovaná. Tou asi nejatraktivnější je letos takzvaná Pacific Blue a je to i barva kousku, který jsem testoval.


Já se přiznám, že pro tmavě modrou mám opravdu slabost, takže tady nedokážu zůstat chladný - ta barva vypadá velmi velmi dobře, dokonce bych se nezdráhal říct úžasně. Je to taková ta matně, temně modrá, která působí na nepřímém světle hodně decentně a konzervativně, ale zároveň má svůj půvab a určitou hloubku. Když ji ale vezmete na denní světlo, překvapí vás, jak dokáže při odrazu měnit svůj odstín - vypadá to opravdu skvěle, je vidět, že Apple barvy zkrátka umí.


Skvělé je, že skleněná záda telefonu nejsou lesklá ale mají matnou úpravu, což znamená, že skoro nechytají otisky prstů. To se na druhou stranu nedá říci o leštěných ocelových bocích, na kterých mastnota z prstů zůstává a vytváří neustále stopy - na druhou stranu lesklá plocha hezky kontrastuje s tou matnou. Jak se říká, něco za něco.


Obecně si myslím, že dvanáctka vám bude dělat radost kdykoliv se na ni podíváte - za celou dobu se mi ani trochu neokoukala a tipoval bych, že velký podíl na tom má právě i samotná barva.
DESIGN A MATERIÁLY

Co samozřejmě budete vnímat a hodnotit je také “nový” design telefonu. Proč dávám “nový” do uvozovek? No telefon vám může svým tvarem připomínat některé starší iPhony. Mě osobně nepřipomíná 4ku, protože tu jsem nikdy neměl, ale vzpomínky na 5ku ve mě svým tvarem evokuje. Nicméně, tady bych se nepřipojil k těm, kdo tvrdí, že je design stejný. Ano, hranatý tvar je stejný, ale veškeré další prvky, vč. všech drobných detailů jsou jiné. Ono také popravdě: co pořád vymýšlet na čtvercovém tvaru.


Co se týká praktičnosti při používání, já musím říct, že nový design mi nepřišel ani lepší, ani horší, než ten předchozí. Ano, hranatý telefon vám lépe sedne do ruky a je menší pravděpodobnost že vám z ní vyklouzne. Na druhou stranu, ostřejší hrany nejsou při delším držení tak pohodlné, jako zakulacené hrany iPhonu 11 Pro. Dokonce jsem zaznamenal stížnost, že ostřejší hrana je při delších hovorech nepříjemná a tlačí na ucho.


Popsal bych to asi takhle: jedenáctka na mě působí takovým milým, přátelským, oblázkovým dojmem, zatímco dvanáctka je takový precizní chladný nástroj. V každém případě, dvanáctka Pro je bez debat skvěle zpracovaný telefon. Materiály působí hodnotně a Apple tradičně dbá na každý detail, takže ten telefon rozhodně vypadá na těch 30 a více tisíc korun, které si za ně Apple řekne. Což mi mimochodem stále připadá jako vysoká cena, ale takhle to prostě dnes v prémiové třídě vypadá.
DISPLEJ

Poslední věc, na kterou při řešení použitých materiálů na telefonu narazíme je nové ochranné sklo displeje, kterému Apple říká Ceramic shield a tvrdí, že je to nejodolnější sklo ze současných smartphonů.


Jelikož mám telefon koupený za své peníze, nemohl jsem ho pro vás rozmlátit a upřímně, bolelo by mě to u srdce. Naštěstí je spousta lidí, kteří takový problém nemají, tudíž už můžeme říct, že Apple nelhal a přední sklo je skutečně odolnější. Ale, má to svoje ale :)

Prvně je třeba si si uvědomit, že když vám telefon spadne na zem, může se v něm rozbít více věcí, než jen sklo. Jasně, určitě je to zadní strana, která touhle zvýšenou odolností bohužel neoplývá. Ale mimo to je telefon doslova nacpaný jemnou a poměrně citlivou elektronikou. Takže i když sklo zůstane celé, může vám třeba přestat fungovat foťák, nebo se poškodí displej pod sklem.


Co se týká odolnosti proti poškrábání, ta mi přišla možná o malinko lepší a můžu říct, že i po 2 týdnech celodenního používání jsem na telefonu měl pouze jeden nepatrný vlasový škrábanec. Nicméně, choval jsem se k němu jako k miminku. Při běžném používání dříve nebo později nějaký škrábanec rozhodně chytíte, takže jste-li na to hákliví, pořiďte si jako tradičně ochranné sklo. Ona totiž odolnost vůči škrábancům jde kvůli fyzikálním zákonům přímo proti odolnosti vůči pádům, takže tu není na místě čekat nějaké zázraky.


Teď k displeji samotnému. Kde jsou ty časy, kdy jsme řešili, jaké má displej pozorovací úhly a jestli je na sluníčku možné přečíst text. Dnes jsou displeje v téhle třídě už tak dobré, že nemá je smysl prakticky řešit. Prostě vypadají skvěle, je jedno kde jste a co na nich děláte. Jediné, co nás může zamrzet je, že Apple sem neodtáhl 120 Hz displej, který známe třeba z iPadu Pro a nebo i některých telefonů konkurenčních značek. Pohyb je díky němu přeci jen plynulejší a všechno je takové plavnější a příjemnější na pohled. Je to sice taková věc pro fajnšmekry, ale přídomku PRO by tahle technologie rozhodně slušela.


Než se dostaneme ke kameře, kde asi všichni očekáváme nejvíce novinek, pojďme se podívat ještě na jednu klíčovou vlastnost iPhonu 12 Pro.
5G TEORETICKY

Jednou z Applem nejvíce promovaných věcí, nebo možná tou úplně nejvíc promovanou, je podpora 5G sítí.


Tady je třeba říci, že podpora 5G není ve světě telefonu ničím novým ani převratným. Na trhu už je spousta modelů konkurenčních výrobců, které tohle rychlé, širokopásmové připojení podporují. Nicméně, fakt, že Apple bude nyní sítě 5 generace podporovat ve všech svých letos představených telefonech, samozřejmě významně rozšíří množství potenciálních uživatelů. Týká se to zejména Ameriky, kde má iOS největší podíl na trhu, ale těžit z toho budou také operátoři v Evropě. A nesmíme také zapomenout na marketing Applu, který umí svým zákazníkům nové funkce náležitě prodat.


Tady se rovnou nabízí otázka: Vyplatí se teď v Čechách a na Slovensku telefon kupovat kvůli podpoře 5G sítí? Pokud vezmeme do úvahy pouze současný stav podpory našich operátorů, tak určitě ne. V tuhle chvíli je provoz víceméně buď ve fázi testování, nebo je pokrytí tak špatné, že abyste 5G mohli vůbec vyzkoušet, musíte za ním většinou cíleně cestovat.


Pokud ale budeme brát do úvahy několik následujících let, tak pokud bydlíte ve velkém městě, toužíte nebo potřebujete letos upgradovat a neměníte telefon každé 2 roky, vyberete si už klidně model podporující 5G. Apple se o svá zařízení stará tradičně velmi dlouho, takže i třeba po pěti letech se můžete z výhod 5G těšit - pokud si tedy do té doby telefon nerozmlátíte, což se děje většině mých známých 🙂
5G PRAKTICKY

Já jsem samozřejmě s iPhonem 5G vyzkoušel, a to na síťi Vodafonu v Praze. O2 na Slovensku jsem chtěl vyzkoušet také, ale bohužel se mi vůbec s iPhonem nepodařilo k síti připojit a s tímhle problémem mi nedokázal nikdo poradit. Je pravdou, že operátoři oficiálně nyní podporují pouze pár modelů telefonů a iPhone je natolik nový, že to zkrátka fungovat zatím nemusí.


Co je ještě třeba dodat je fakt, že 5G síť funguje v širokém rozpětí frekvencí a tím se liší i výkon a dosah - jinými slovy, není 5G jako 5G. Pokud něco naměřím v síti jednoho operátora v Brně, neznamená to, že podobné hodnoty naměřím v síti jiného operátora v Praze.


Každopádně, s využitím v praxi jsem byl v principu spokojen. Při běžných činnostech, jako procházení webu, nebo sledování videa rozhodně navýšení rychlosti zaznamenáte a tím pádem je i používání telefonu mnohem komfortnější - na nic nemusíte zbytečně čekat a v kombinaci s rychlostí iPhonu si opravdu připadáte jako v budoucnosti. Jen, nepředstavujte si rovnou nějaké fantastické hodnoty, jako deseti-násobné navýšení, rychlosti. V principu jsem oproti LTE dostával přinejlepším o třetinu vyšší výkon, navíc rychlost se dramaticky měnila s moji polohou - na jednom rohu budovy to byl nářez a druhém jsem 5G vůbec nechytil. Ale jak říkám, jsme pouze na začátku a uplyne ještě hodně vody, než všechny benefity 5G využijeme.


Dost ale bylo 5G, pojďme se teď ale už konečně podívat na to, na co čeká asi nejvíce lidí a to je kamera.KAMERA:

Asi nebude žádný spoiler když vám na začátku rovnou řeknu své hodnocení - totiž to, že iPhone fotí a natáčí opravdu skvěle. To samo o sobě není nijak překvapivé. iPhone dlouhodobě patří mezi ty nejlepší na trhu a Apple by musel hodně ujet, aby iPhone 12 Pro tahle očekávání nenaplnil.

Mnohem zajímavější, než tenhle fakt je způsob, jakým takových výsledků dosáhnete. Nemusíte pro to totiž dělat vůbec nic. Ten telefon prostě fotí skvělé fotky úplně sám. Dokonce často ani nebylo třeba ťuknout na displej, kam se má ostřit - ve většině případů jen zmáčknete spoušť.


A to je přesně ten způsob, jakým fotí většina lidí - vidí okamžik, který chtějí zachytit, rychle vytáhnou telefon a stisknou spoušť. Tím chci říct, že dneska jsou kamery v telefonech tak dobré, že pokud jim věnujete trochu času s nastavením a připravíte jim vhodné podmínky, prakticky vždy dostanete dobrou fotku, a to i u výrazně levnějších modelů.


V čem ale iPhone exceluje, je to, že mu většinou žádné podmínky na focení připravovat nemusíte. Jinými slovy, na vás je jen focení a elektronika se dynamicky přizpůsobuje tomu, co fotíte. Je za tím několik velmi chytrých postupů a triků, které tu nemá moc smysl rozebírat, protože vás jako uživatele bude zajímat především konečný výsledek. Přesto se můžeme aspoň na chvíli zastavit a podívat na jednu z věcí, která dělá fotky z iPhonu tím, čím jsou- řeč je o takzvaném Smart HDR, které pro iPhone 12 Apple přinesl ve 3. verzi.
Trochu detailněji: každý kdo někdy zkoušel více fotit ví, že světlo je velmi důležitým faktorem, který ovlivňuje to, jak výsledná fotografie nakonec vyzní. Když jste ve studiu, můžete si se světlem hrát a nastavit ho tak, jak vyhovuje vám. Když jste profi fotograf, tak můžete uzpůsobit nastavení svého foťáku různým podmínkám, které venku panují, abyste dostali co nejlepší fotku, ale vyžaduje to čas a zkušenosti.


Když jste obyčejný člověk, tak máte smart HDR, které v tomhle směru pracuje za vás - dokáže např. díky strojovému učení rozpoznávat konkrétní scény, které fotíte a upravit snímek tak, aby např. netrpěl přepálenou oblohou, což je asi nejčastější nedostatek, jaký na fotkách vídám. Dokáže také krásně zvýraznit různé obrysy, barevné a světelné kontrasty, dopadající světlo, poradí si s rychle pohybujícími objekty a ve neposlední řadě zvládne ostré přechody světla stínů - tedy to, co nám fotografickým amatérům často výsledný snímek dokáže pokazit. A právě díky tomu můžeme potom i za nepříliš příznivých podmínek získat skutečně nádherné snímky, které by jinak zkrátka tak dobře nevypadaly.


Tohle vše se týká fotek, ale nás zajímá samozřejmě i video.Takovou sestřičkou Smart HDR 3 u videí je podpora jiného HDR standardu, jmenovitě Dolby Vision. Apple s tím nadělal docela velké haló, protože iPhone 12 je první kamera, která zvládá v Dolby Vision rovnou natáčet - a nemusíte se jím tedy zabývat v postprodukci. Nebudu vás tady zahrnovat technickými detaily, kterém opravdu rozumí jenom pár lidí, stačí když budete vědět, že kontrast, nasvícení scény i podání barev bude na každém záběru výrazně lepší. Rozdíl v kontrastu barev i nasvícení scény je opravdu dramatický a vidíte jej na první pohled.


Ale má to háček: Abyste si ale tohle všechno užili, musí váš displej a přehrávač tenhle formát podporovat, což ještě zdaleka není samozřejmost. Například, můj starý Macbook Pro z roku 2014 si samozřejmě ani neškrtne, takže záběry vypadají prakticky totožně. Nicméně, dá se očekávat, že díky podpoře od Applu se množství kompatibilních zařízení skokově znásobí a jak budeme obměňovat starou techniku, užije si HDR každý.


Samozřejmě, softwarové ladění a HDR není to jediné, co přispívá ke kvalitě fotek a videa. Máme tu opět soustavu třech čoček, tedy širokoúhlou, ultra-širokoúhlou a teleobjektiv. Od iPhonu 11 Pro se ta hlavní, širokoúhlá v některých ohledech liší. Je to například světelnost - ta je u 12 Pro vyšší, tím pádem se k senzoru dostane více světla a tím pádem bude lépe fotit za špatných světelných podmínek, byť se tím sníží hloubka ostrosti - tedy laicky řečeno, objekty dále od vás nebudou tolik ostré, jako ty blíže k vám. Apple tu také používá novou čočku, která se skládá ze sedmi segmentů a měla by zaručit lepší ostrost. Také optická stabilizace, která je na širokoúhlé čočce i teleobjektivu, byla vylepšená.


To jsou ale jen pěkné řeči, pojďme se tedy podívat na některé srovnávací fotky. Srovnával jsem s iPhonem 11 Pro Max, který používám už přes rok a kde má kamera stejné parametry, jako menší 11 Pro, což u letošního iPhonu neplatí, protože Max bude mít ještě o něco zajímavější parametry.


V zásadě se dá říci, že za ideálních světelných podmínek jsou rozdíly mezi 11 pro a 12 poměrně malé a vyžadují větší monitor, abyste je rozeznali. Je to často právě ostrost a prokreselení jednotlivých detailů, kde 12 Pro zvítězí. Kde se ale rozhodně začne lámat chleba, tak to jsou právě mezní podmínky, jako focení v šeru, či ve tmě. Tam už změny v parametrech čoček poctíte a u některých záběrů z ultra-širokoúhlé čočky je rozdíl dramatický. Stále ale nečekejte, že by ultra-širokoúhlé záběry byly stejně kvalitní, jako ty širokoúhlé. Tady jsou ještě patrné rezervy a počítám, že se dalšího zlepšení dočkáme v příštích generacích.

Věřím, že teď už máte docela dobrou představu o tom, jak iPhone 12 pro fotí, tak pojďme se ještě podívat na pár dalších parametrů, o kterých byste měli vědět než si telefon koupíte.
BATERIE A NABÍJENÍ

Vydrž baterie vždy byla poměrně vděčným tématem mnoha recenzí a není se tomu co divit - kdo z nás by nechtěl co nejdelší výdrž bez nabíjení. Pravdou ale je, že už pár let tohle téma není tak silné, protože většina běžných uživatelů se přizpůsobila a navykla si svůj telefon nabíjet každý večer. Málokdo už v tuhle chvíli očekává nějaké zázraky, takže takové všeobecně akceptovatelné minimum je jednoduše výdrž od rána do večera při středním až vyšším zatížení. A samozřejmě, výdrž baterie se zásadně liší uživatel od uživatele, protože každý svůj telefon používáme jinak.


Pravdou je, že iPhone 12 Pro vás rozhodně neoslní svoji výdrži na baterii a Apple si je toho velmi dobře vědom. Ve skutečnosti má fyzicky menší kapacitu baterie než iPhone 11 Pro, což je zřejmě dáno přidáním nové techniky do těla telefonu, jako je např. Magsafe. Na druhou stranu, jak už jsme se naučili z minulosti, Apple dokáže díky optimalizaci software vytáhnout z daného hardware maximum a tak, pokud změříme výdrž 11 Pro a 12 Pro s vypnutým 5G, v zásadě jsou na tom téměř stejně.


Nicméně, máme tu právě to 5G, které dokáže z baterie odsát klidně nemalých 20% celkové kapacity. Apple to ví a proto má v telefonu integrovanou zajímavou funkci které říká “Smart data mode”, která 5G zapíná pouze tehdy, když se vaše nároky na přenos dat navýší - například, když právě streamujete video ve vysokém rozlišení, nebo stahujete nějaký velký soubor. Jinak letíte na klasické LTE a tím šetříte baterii. Kromě toho Apple údajně pracoval i na celkové optimalizaci systému právě tak, aby nedocházelo ke zbytečnému navýšení spotřeby energie.


Tak jako tak, nás zajímá konečný výsledek a ten je takový, že od iPhonu prostě nečekejte nic jiného než to, že vám vydrží tak akorát den a když mu budete opravdu pořádně dávat do těla tak, jako já při testování, po nějakých sedmi hodinách nepřetržitého provozu odpadne a bude konec. Apple zkrátka staví telefon do podobné role, jako tomu je u hodinek - jednodenní používání a večer na nabíječku. Jestli chcete telefon kvůli maximální výdrži baterie, počkejte si na 12 Pro Max, který tradičně v tomhle ohledu nabízí lepší parametry a nebo se raději poohlédněte u konkurence, která často v tomto ohledu podává lepší výkony.
MAGSAFE

Úzce s baterií se samozřejmě pojí i nabíjení. A Apple tady letos udělal zajímavou věc, kdy vzal technologii MagSafe, kterou využíval u starších Macbooku k bezpečnému uchycení nabíjecího portu, inspiroval se u Apple Watch a vypadl mu z toho MagSafe charger pro iPhone. Idea je taková, že nemusíte hledat na bezdrátové nabíječce místo, kde se cívky potkají a telefon se začne nabíjet, ale jednoduše jej pouze přidržíte nad nabíječkou a magnet ji doslova přitáhne tam, kam patří. I díky tomu se iPhone může nabíjet 15 W, namísto doteď používaných 7,5 W, což jednoduše znamená rychlejší nabití.


Pravdou je, že u hodinek se mi podobný systém hodně líbil, takže totéž jsem čekal i u iPhonu. A víte co? Tady na iPhonu se mi to líbí dokonce ještě o kousek víc. Může se to zdát jako hloupost a nepodstatný detail, ale to automatické přitáhnutí nabíjecího puku s takovým tím charakteristickým lupnutím... já ten pocit nemůžu popsat jinak, než prostě uspokojujíci 🙂 Navíc je to skutečně hodně komfortní – nemusíte nic řešit a kontrolovat, jestli jste telefon položili tak jak máte, prostě přiblížíte zadní stranu k nabíječce a všechno se pak uděje automaticky. Jo, takovéhle pocitové detaily, to prostě Apple umí.


MagSafe ale není jen o nabíječce - Apple sám už prodává příslušenství, které magnetu zabudovaného v těle telefonu využívá a samozřejmě nebude trvat dlouho a trh zaplaví i příslušenství třetích stran. Mě zajímalo, jestli MagSafe bude fungovat například na mém držáku v autě, který je magnetický a využívám jej s naprostou spokojeností už několik let. Pravdou je, že telefon na něm drží a dal by se používat, nicméně magnet není tak silný a vyžaduje poměrně přesné usazení kvůli odlišné velikosti magnetů, takže bych neměl v pevnost uchycení úplně 100% důvěru. Pokud už tedy máte nějaké příslušenství, fungovat může, ale nemusí to být na 100%.


POROVNÁNÍ S DALŠÍMI MODELY

Jednou z takových těch nejčastějších otázek v diskuzích je, který telefon si mám vybrat. No, Apple nám to rozhodně letos neulehčil - kde jsou ty časy, kdy jsme měli možnost buď koupit si iPhone, nebo nekoupit.


Já zatím u některých můžu mluvit čistě teoreticky a na základě srovnání papírových parametrů, protože jsem ještě neměl všechny letošní modely iPhonů v ruce a až se tak stane, počítám, že se ještě v budoucnu k tomuhle tématu vrátím.

Co ale můžu říct rovnou je, že jako uživatele iPhonu 11 Pro Max mě zajímalo, jak mi bude vyhovovat menší model, který je ale ve skutečnosti o trochu větší, než loňská 11 Pro a tím se Maxovi svoji velikostí vlastně docela přiblížil. A musím říct, že jsem byl příjemně překvapený, jak rychle jsem si zvykl a jak univerzální velikost to pro mě byla. Telefon úplně v pohodě Maxe zastoupil při většině denních činností, necítil jsem se nikde vysloveně omezený jeho velikostí a třeba i při použití v autě jsem na něj viděl dobře. A to je co říct - já moc dobře nevidím.

V kapse se mi samozřejmě nosil o něco lépe, přeci jen, Max už je pořádná cihla. Na pohodlné ovládání jednou rukou to ale stále není, v případě, že je pro vás tohle důležité, tak bych svoji pozornost obrátil na iPhone 12 Mini. Kdybych se rozhodoval jen podle velikosti, neměl bych problém vzít si 12 Pro i když jsem předtím měl Maxe - necítil jsem se, že bych o něco zásadního přicházel.


Jenže, Apple nám letos udělal trochu čáru přes rozpočet a 12 Pro Max nemá stejné parametry, jako 12 Pro. Hlavní, širokoúhlou kameru - a tady pozor, platí to opravdu jen pro tento objektiv- Maxe totiž Apple vybavil poměrně zajímavými parametry, jako je větší senzor s většími pixely, což znamená lepší citlivost na světlo, nebo úplně nová optická stabilizace , která hýbe samotným senzorem a nikoliv čočkou samotnou - to je opět důležité pro celkovou citlivost stabilizace, která vynikne zejména při záznamu v nepříliš dobře osvětleném prostředí a také by to teoreticky mohlo znamenat lepší obraz z různých přídavných objektivů, které se na iPhone prodávají.


Na druhou stranu, ultra-širokoúhlá kamera je zcela beze změn a u teleobjektivu došlo jen ke změně ohniskové vzdálenosti - bude mít tedy lepší přiblížení - ale zároveň ke zhoršení světelnosti, takže zatím si nedokážu udělat úplně představu, jaký bude finální výsledek. No a k tomu všemu se tradičně přidává i lepší výdrž na baterii a benefit o něco většího displeje. Pokud jsou pro vás tedy tyto parametry důležité, pak bych minimálně počkal na recenzi Maxe, abyste se přesvědčili, jak velký rozdíl ve focení a natáčení to oproti 12 Pro bude.


LiDAR

LiDAR je technologie, která u Applu debutovala už dříve na iPadu Pro. Pokud vás zajímá, jak přesně LiDAR v praxi funguje a jaké má využití pro rozšířenou realitu, určitě doporučuji se kouknout na moji recenzi iPadu Pro, kde jsem ho podrobněji testoval.Stejným způsobem funguje LiDAR i v iPhonu 12 Pro - to znamená, že dokáže pomocí laseru skenovat vaše bezprostřední okolí a zmapovat tak veškeré plochy a větší předměty okolo vás. To má vícero aplikací, které se skvěle hodí pro rozšířenou realitu, protože systém dokáže skutečně vnímat hloubku prostoru a jeho jednotlivé plochy. V tuhle chvíli už existuje vícero aplikací, které toho dokážou velmi slušně využít, ale největší úspěch u diváků, kterým LiDAR ukazuji má určitě aplikace na trojrozměrný scan okolí, která následně dokáže vytvořit velmi podařený 3D model celé scény a dokonce jej promítnout v rozšířené realitě.


Pro účely téhle recenze jsem ale chtěl vyzkoušet především novou dovednost LiDARU a to je údajně až šestinásobně rychlejší ostření při špatném osvětlení. A nenechte se zmást - to je velmi důležitá a přínosná funkce. V reálném životě totiž fotíme ve špatném světle velmi často a určitě už jste sami mnohokrát mazali nepoužitelné rozostřené fotky. Není náhodou, že i profesionální foťáky si právě pro ostření musí přisvítit.

No a skutečně, ukázalo se, že třeba v portrétovém režimu i za opravdu velmi špatných světelných podmínek je 12 Pro schopnější zaostřit rychle a přesně, zatímco 11 Pro nebyl schopný zaostřit buď vůbec, a nebo nebo měl s ostřením výraznou prodlevu, případně zaostřil, ale výsledný efekt neodpovídal kvalitativně. Také při běžném focení v náročnějších podmínkách jsem pozoroval lepší a rychlejší schopnost zaostřit. Na druhou stranu třeba v klasickém režimu při přeostřování na vzdálenější objekty jsem žádný rozdíl v rychlosti ostření nepozoroval.

Bude tedy záležet na každé konkrétní scéně a podmínkách, jestli tuhle funkci budete moci využít nebo ne, ale to je přesně přístup Applu, který jeho fandové oceňují - máte zde technologii, která funguje někde na pozadí a ani o ní nevíte. Když se ale do procesu zapojí, výsledek potom stojí za to.


POSTŘEHY Z POUŽÍVÁNÍ

Pomalu už se blížíme do finále, tak pojďme se teď na chvíli oprostit od všech technických detailů a říct si, jak se vám bude s iPhonem 12 Pro každý den žít.


Co se práce na telefonu týká, tak je naprosto rychlá a krásně plynulá, nic jiného bych od nového iPhonu ale ani nečekal. Nicméně, pokud porovnám s jedenáctkou, nepociťuju v té běžné denní práci žádný rozdíl. Ano, pokud dáte telefony vedle sebe, je vidět, že zejména ty náročnější aplikace se otevírají rychleji na 12 Pro, což není vzhledem k tomu, že má výkonnější procesor a o 2 GB více RAM nijak překvapivé. Drobné rozdíly pak odhalíte i při načítání komplexních stránek, nebo při náročnějších úlohách, jako je třeba rendering videa, ale obecně se dá říct, že pocitově jsou telefony stejně rychlé. Ono totiž, i pár let staré iPhony jsou pořád velmi svižná zařízení, takže musíte mít už opravdu starší model, abyste viděli nějaký výraznější benefit.

Telefon už samozřejmě dostanete s předinstalovaným iOS 14, které na mě co se stability a výkonu týká působí určitě mnohem lepším dojmem než loňská 13. I tak si ale neodpustím pár rýpnutí - čím více druhů hardware, služeb a funkcí Apple nabízí, tím více se stává iOS nepřehledným systémem, a tím více trpí na různé nedodělky a bugy. Je to zkrátka daň za čím dál větší paletu funkcí, kterou iPhone zvládá a také důsledek velké provázanosti jednotlivých zařízení - otestovat všechny různé kombinace modelů, situací a interakcí, které mohou v praxi nastat, to je téměř nesplnitelný úkol a určitě noční můra každého testera. Nicméně, Apple je jedna z nejbohatších společností světa, takže bych očekával, že v tomhle směru přidají.


Co mě v poslední době docela rozčiluje je fakt, že Apple tak trochu kašle na malé trhy. Musím říct, že s každou keynote kterou v posledních letech sleduji jsem smutnější a smutnější, protože polovinu z nově představených věcí si v Čechách ani na Slovensku nevyzkoušíme. Co mi pak přijde jako naprosto neomluvitelné je ignorance některých základních věcí, jako třeba fakt, že Apple stále v roce 2020 nepodporuje tak samozřejmé věci, jako je česká prediktivní klávesnice. K tomu si musíte instalovat aplikace třetích stran. Vážně?


Pojďme se ale vrátit k těm pozitivnějším věcem - hlasité reproduktory jsou skvělé. Krom toho, že z nich zní slušně i hudební produkce, pokud zrovna nemáte po ruce externí reproduktor, tak oplývají také velmi dobrou hlasitostí - úplně bez problémů si tak můžete třeba pustit svůj oblíbený podcast a uklízet, nebo vařit, bez toho, abyste museli mít na hlavě sluchátka. Podání zvuku je opravdu čisté a jasné, takže všemu dobře rozumíte. Koneckonců, telefon stejně jako předchozí model podporuje i virtualizaci prostorového zvuku ve standardu Dolby Atmos. Celkově byl rozdíl oproti 11 Pro Max byl prakticky nulový, i když mi pořád o vlásek lépe zní Max.


Nesmíme zapomenout ani na opravdu praktickou voděodolnost - letošní iPhone se chlubí drobným zlepšením, kdy Apple oficiálně udává, že vydrží v hloubce 6 metrů po 30 min. Už z minulosti víme, že iPhony toho vydržely i podstatně více, než Apple udával a letos tomu není jinak - telefon vydrží i v deseti metrech klidně hodinu. Tady je třeba ale jedno varování - bavíme se tady stále o sladké vodě. Prosím, neberete váš iPhone sebou do moře, slaná voda je úplně něco jiného než sladká. A abych nezapomněl - na poškození vodou se nevztahuje záruka, takže zbytečně neexperimentujte. Berte to spíš jako takovou pojistku.


Pak tu máme FACE ID. Apple jej nikde nezmínil a žádnou změnu neuvádí ani ve specifikacích. Zkoušel jsem tedy testovat, jestli je face ID rychlejší, nebo alespoň reaguje z vícero různých úhlů, ale ne - vše funguje stejně jako na 11 Pro. S face ID se to má tak, že kvůli tomu, co se v tomto roce děje, si jej zdaleka tolik neužíváte. Bylo by skvělé, kdyby nám Apple přinesl možnost odemykat telefon i klasicky otiskem prstu, jako to třeba teď udělal v nové generaci iPadu Air, ale v době, kdy byly specifikace telefonu plánovány asi nikdo neočekával, že většina světa bude mít denně nasazené roušky.


ZÁVĚR:

Já myslím, že jsme tenhle telefon probrali od shora až dolů, takže je na čase říct si pár posledních slov o tom, jak jsem byl spokojený.


Není pochyb o tom, že pro většinu populace je tenhle telefon overkill, protože pokud se podíváme na parametry klasické 12ky, ten telefon bude vyhovovat tak 90% procentům zájemcům o nový iPhone. To ovšem ani zdaleka neznamená, že se bude prodávat 90% iPhonu 12 a jen 10% zbude na Pro verze. Tenhle telefon je totiž výkladní skříní Applu a tak si jej budou pořizovat zejména fanoušci Applu a techniky obecně, kteří chtějí mít v rukou top model prostě kvůli čisté radosti, pak lidé, kteří mají dostatek peněz a prostě berou vždy to nejlepší co je k dispozici a taktéž fandové do fotografie a natáčení, kteří si ale pravděpodobně stejně nakonec koupí Max verzi.

Co je jisté je, že za nekřesťanské peníze dostanete opravdu špičkový telefon, který je radost používat, protože je neskutečně rychlý, jednoduchý a srozumitelný komukoliv, na který je radost se dívat, protože je nejen pěkný na pohled, ale je zpracovaný s důrazem na detail a kvalitu a který vám zase připomene fakt, že žijeme v 21. století a věci, o kterých lidé před třiceti lety snily ve sci-fi filmech dneska můžeme držet ve svých rukou. A to si prostě vždycky užívám 🙂

55 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
Post: Blog2 Post
bottom of page