top of page
Vyhledat
  • Obrázek autoraSKYRO

UGREEN X-KIT: Unikátní combo (nejen) pro Váš laptop (rozšířená textová recenze)

Aktualizováno: 11. 11. 2021

#recenze #gadgety #ugreen #homeoffice

Poznámka: Videorecenzi, ze které tato textová recenze vychází a doplňuje ji najdete zde:


Dnešní recenzí bych chtěl započít novou sérii, která se bude věnovat různým zajímavým technickým vychytávkám a gadgetům, které si nezaslouží plnohodnotnou megarecenzi, ale pořád jsou natolik zajímavé, abyste o nich věděli.


Tím dnešním tipem je tenhle mobilní, skládací stojánek určený primárně pro laptop, který je ale zároveň i hubem s rozšiřujícími porty, což je docela neobvyklá kombinace. Myslím si že v dnešní době, kdy je práce mimo kancelář pomalu standardem a ne každý má k dispozici ergonomické pracovní místo, to může být pro spoustu lidí hodně zajímavá volba, no a v dnešní recenzi se podíváme, jestli tenhle stojánek dokáže obstát v reálném použití. Pěkně podrobně, narovinu a s praktickými posřehy, tak jak to máte rádi.ZÁKLADNÍ VLASTNOSTI

Hned na úvod se musím přiznat, že k UGREEN X-KIT, jak se tenhle produkt oficiálně jmenuje, jsem od začátku přistupoval s určitou nedůvěrou. Abych to trochu vysvětlil - já jsem byl v používání laptopu vždycky úplný minimalista. To znamená, že při práci jsem nikdy předtím nepoužíval žádnou externí klávesnici, žádnou myš, žádný dock a dokonce většinou ani žádný externí monitor - všechno co jsem sebou nosil byl laptop a nabíječka. Nebyla to z mojí strany žádná zvláštní póza, ale jednoduše nutnost, protože jsem při své práci hodně cestoval a tahat sebou neustále jakékoliv příslušenství bylo jednoduše otravné.

Nicméně, pak přišla korona a moje pracovní návyky se musely dramaticky změnit. S cestováním byl konec a já začal pracovat mnohem více z jednoho místa, ať už to bylo doma, v kanceláři, nebo tady ve studiu. A poměrně rychle jsem zjistil, že mi dlouhé sezení s laptopem u stolu nedělá dobře. Cítil jsem se mnohem rychleji unavený a také se samozřejmě celkem brzy ozvala moje záda.

Začal jsem tedy řešit, jak bych mohl svoje pracovní místo s minimem úsilí a investic upravit tak, aby se mi pracovalo lépe a zároveň jsem potřeboval řešení, které bych mohl aplikovat na všech místech, kde se při práci zdržuju - tedy domov, kancelář a studio. No a v ten moment jsem narazil na X-KIT, u kterého se zdálo, že umí splnit většinu mých požadavků najednou. Tak pojďme to vzít pěkně popořadě:

To první a nejdůležitější co tenhle stojánek dělá je to, že s ním rychle a jednoduše dostanete monitor vašeho laptopu mnohem blíže k úrovni vašich očí, což je základní předpoklad k tomu, abyste se při práci nehrbili a měli hlavu v přirozenější poloze. Zdá se to skoro jako hloupost, vždyť rozdíl v poloze je při maximálním zvednutí nějakých 12 cm, ale věřte mi, každý takový centimetr vaše tělo při delším posedu ocení. Samotný sklon si můžete jednoduše nastavit ve 4 stupních, takže jej můžete přizpůsobit různým podmínkám posedu na různých místech a také jsem to pravidelně dělal.Druhá pro mě nejdůležitější vlastnost tohohle stojánku je, že je mobilní. To znamená, že ho můžete velmi rychle a jednoduše složit i rozložit a potrvá vám to skutečně chviličku - za nějakých 15 vteřin máte hotovo a můžete pracovat.


Ke stojánku dostanete i celkem příjemný látkový obal na přenášení a když ho do něj uložíte tak zjistíte, že takto sbalený je skutečně hodně kompaktní, takže mi nedělá problémy dávat si ho přímo do tašky k laptopu. Také váha je rozumná a stojánek vám se vším všudy přidá k zátěži nějakých 300 gramů, takže nic, co by vás táhlo ke dnu.


Třetí vlastností, která je poměrně netradiční je, že stojánek funguje jako rozšiřující HUB, kdy v sobě má integrované sloty pro čtení malých i velkých paměťových karet, jeden HDMI port, přes který zvládnete posílat i 4K obraz a také 2x USB-A porty ve specifikaci 3.0. Poslední port je pak USB-C a slouží na propojení stojánku s vaším laptopem - to znamená, že v jeden USB-C port v laptopu bude obsazený tímto propojovacím kabelem. Ten je mimochodem samozřejmě také součástí balení.
No a to je v podstatě všechno, takže hlavní co nás teď bude zajímat jsou dojmy z každodenního používání v praxi.


DOJMY Z POUŽÍVÁNÍ


První věcí co budete hodnotit je samotné zpracování: Tady můžu pochválit, že stojánek působí kvalitně. Plochy, které přijdou do kontaktu se zařízením jsou pogumované, takže nehrozí jeho poškrábání a i přes svou nízkou váhu působí stojánek celkem bytelně. Samotný skládání i rozkládací mechanismus funguje pěkně hladce plynule a pocit z něj neumím popsat jinak, než jako uspokojující. Hrany jsou pěkně zaoblené, takže nikde vás nic neřeže a nastavování sklonu je po hmatu dostupné i v případě, že na stojánku máte zrovna položené zařízení. Jediné k čemu bych měl drobnou poznámku je fakt, že vyšších stupních náklonu musíte při zavírání počítače dávat trochu pozor, protože jeho víko začne o vrchní část lyžinek lehce zachytávat a nejde pak dovřít. To je ale opravdu jenom taková drobnost.Druhá věc je samotná ergonomie: Se stojánkem se mi skutečně mnohem lépe pracovalo, právě kvůli příjemnějšímu posedu - těch pár centimetrů navíc dokáže skutečně udělat velký rozdíl v komfortu sezení a vydržel jsem se soustředit na práci výrazně déle, než bez stojánku. Už to pro mě bylo překvapení, ale mnohem větší překvapení byl fakt, že jsem nemusel začít používat ani myš, ani externí klávesnici, jak by si člověk na první pohled mohl myslet. Pokud si totiž zapřete ruce o spodní plochu počítače, nastavíte si pro vás pohodlný sklon a lokty opřete o stůl, ani delší psaní mi nečinilo potíže a po myši jsem nezatoužil ani jednou. Ano, pokud bych byl spisovatel, tak si určitě externí klávesnici pořídím, protože psát několik hodin denně bych na stojánku nechtěl, ale na běžné psaní mailů, nebo kratších článků, to bylo úplně v pohodě.
Stojánek jsem také ocenil při videokonferencích, kdy jsem už nemusel používat externí kameru. Pokud se ptáte, proč jsem používal externí kameru, odpověď je taková, že nemám rád, když mě kamera z laptopu, který leží přede mnou na stole, zabírá odspodu - vypadá to nejen divně a nepřirozeně, ale když trochu zvednete hlavu, tak se vám lidé dívají přímo do nosu, což je asi také nic moc pohled. S X-KITem jsem měl kameru i hlavu v rovině, takže tenhle nepříjemný efekt zmizel.
Třetí věc, která mě zajímala je, jak využiju funkci HUBu. Ten vás hned ze začátku potěší tím, že už nemusíte kupovat žádné další zařízení - což je bezesporu fajn, protože máte vše v jednom zařízení a víte, že kamkoliv přijdete, budete mít dostatečnou konektivitu. Zatímco čtečku karet využívám prakticky neustále a možnost připojit monitor rovnou do HDMI portu, který mi jinak na MacBooku upřímně dost chybí, je rozhodně skvělá, dva USB-A porty už tak moc nevyužiju. Chápu, že pro spoustu uživatelů budou i tyhle porty znamenat velkou výhodu, přeci jen USB-A je stále mnohem rozšířenější standard než USB-C, ale já už mám většinu svých zařízení na tomto portu, takže mi nezbyde než využít adaptér, což už není tak pohodlné a samozřejmě ani rychlé. A opět připomínám, že přicházíte o jeden USB-C port přímo na laptopu, ve kterém je zapojený propojovací kabel.
TIPY & ZÁVĚREČNÉ HODNOCENÍ


Stojánek jsem schválně zkoušel používat i jinak, než výrobce očekával - tedy jinak než položený na stole. Vyzkoušel jsem ho mít usazený například na klíně. Za situace, kdy sedíte nízko a nohy máte v rovině tak, aby z nich stojánek nesjížděl, je to docela použitelné a chvíli tak pracovat vydržíte.Nicméně po čase vás stejně stojánek začne do nohou tlačit, takže je to spíš jen dočasné řešení. Práce u stolu ve stoje pak vůbec nepřichází v úvahu - na to je stojánek příliš nízký a kvůli sklonu nevidíte ani pořádně na monitor.
Také jsem stojánek vyzkoušel používat s tabletem - konkrétně iPadem Pro. Na velkosti tabletu ale vlastně nezáleží, protože rozteč stojánku si můžete plynule nastavit. První a nedůležitější věc - ve chvíli kdy takto používáte iPad, stojánek funguje úplně jinak než s laptopem - zmizí výhoda kvalitního posedu, protože na iPad se musíte dívat shora se sklopenou hlavou, na druhou stranu, na tablet vidíte mnohem lépe a z větší dálky, než když jej máte položený na stole a nemusíte ho také držet v ruce - což je po delší době dost nekomfortní.


Pohodlně tak můžete procházet web, číst a odpovídat na maily, případně i hrát nějakou jednoduchou hru, která nevyžaduje větší interakci. Funguje to jak na šířku, tak na výšku a celou dobu můžete mít připnutou na boku i Apple Pencil. I s tou je samozřejmě možné pracovat, ale ve vzduchu nemáte jak si dobře opřít ruku, takže na nějaké velké kreslení bych to neviděl. I přesto najdete pro stojánek s iPadem spoustu zajímavých využití - použil jsem jej například v kuchyni při vaření, abych stále viděl na recept, v kanceláří samostatně při čtení mailů nebo hledání informací na internetu, nebo jako sekundární monitor při práci na MacBooku - vše fungovalo velmi pěkně, takže stojánek má skutečně i další možnosti využití.
Sečteno i potrženo, s X-KITem jsem byl i přes počáteční nedůvěru nakonec velmi spokojený a to hlavně díky mnohem pohodlnější poloze při práci u stolu. Také mě hodně potěšil svoji mobilitou - beru ho teď sebou úplně všude, protože i když ho nemusím využít pokaždé na laptopu, vytvořím si s ním v kombinaci s iPadem druhý monitor, což je také hodně příjemný boost produktivy. No a porty navíc, především na MacBooku často chybějící HDMI, to je pro mě vítaný bonus navíc, který určitě spousta z vás denně využije. Stojánek se dá koupit za cenu okolo 65 dolarů, která mi přišla přiměřená, hlavně díky tomu, že už nemusíte kupovat žádný samostatný HUB a máte dvě praktická zařízení v jednom.

34 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
Post: Blog2 Post
bottom of page